Śmieciowe problemy

Sorry za taki sztywny temat, ale mnie trapił.
r1.jpg® - ten europejski symbol: Zielony Punkt (The Green Dot, Der Grüne Punkt), także w czarnobiałej wersji, nie oznacza produktu zdatnego do ponownego przetworzenia, tylko informuje, że producent wsparł finansowo budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych organizacji należącej do Zielonego Punktu.
r2.jpg - kiedyś myślałam, że to oznacza śmieci zmieszane, a to tylko przypomnienie, żeby wrzucić do śmietnika, a nie w trawę. Często spotykany na koszach miejskich.
r3.jpg - takie znaki także nie gwarantują, że coś dostanie drugie życie. Strzałki tworzące (1)trójkąt, z (2)liczbą w środku i (3)skrótem pod spodem (dopuszczalna jest nieobecność jednego z tych elementów) mówią tylko o zastosowanym materiale. Jest to użyteczna wskazówka przy segregowaniu, ale nie ostateczny werdykt. W dodatku znaczenie liczb poza Europą się różni.

Można się pogubić. Też mieliście z tym problem i wkurzało was, że nie jest jasno napisane co, gdzie, jak? W Internecie jest mnóstwo sprzecznych instrukcji.
W Krakowie można wyrzucać szczoteczki do plastików:

radiokrakow.png

https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/zmiany-w-segregacji-smieci-mpo-odpowiada-na-pytania-sluchaczy-rk/

we Wrocławiu nie:

ekosystem.wroc.png

https://ekosystem.wroc.pl/segregacja-odpadow/gdzie-wrzucic/?odpad=szczoteczka

Ministerstwo Ochrony Środowiska w ogóle o tym nie wspomina:

https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac

W jednym miejscu butelki po oleju spożywczym nie nadają się do żółtego:

warszawa.wyborcza.png

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,54420,9445829,Wydrukuj_i_powies_na_smietniku__jak_segregowac_odpady.html?disableRedirects=true

ale już w innym tak:

ekosystem.wroc2.png

https://ekosystem.wroc.pl/segregacja-odpadow/gdzie-wrzucic/?odpad=butelka+po+oleju+ro%C5%9Blinnym+

A teraz pudełko po margarynie (przecież też tłuste):

radiozet;warszawa.wyborcza.png

https://www.radiozet.pl/Technologia/Nauka/Myslisz-ze-o-recyklingu-wiesz-wszystko-6-odpadow-ktore-nie-powinny-trafic-do-pojemnika

Nie jest jasne co z paczkami po chipsach i owijkami po cukierkach. MOŚ mówi tak:

naszesmieci.mos.gov.png

Czy liczą się kompozyty?
Gdzie sreberko po czekoladzie, wieczko od śmietany?
Styropian się nie rozkłada i najlepiej dać go do plastiku, ale czasami nie wolno.
lubelski.png

https://lubelski.pl/segregacja-smieci-w-domu-sprawdz-czy-robisz-to-prawidlowo/

Co jeżeli w okolicy jest kontener tylko na tworzywa sztuczne, a na metale już nie?
Chyba każdy z nas ma takie dylematy, a nie są one jasno tłumaczone. Mogłabym rzucać linkami długo, ale nie o to chodzi.

Jak widać, często nie ma prostych odpowiedzi, z powodu różnic między gminami. Najlepiej dowiedzieć się szczegółów na ich stronie internetowej: (wyszukiwarka) https://naszesmieci.mos.gov.pl/index.php. Możliwe też, że masz dokumenty związane z wywozem śmieci. W razie, gdyby informacje były zdawkowe, a często są, to możesz chcieć zapytać o te przedmioty, w emailu czy telefonicznie:

butelka po oleju do smażenia, gąbka, paczka po czipsach, pojemnik po lekarstwie, owijka z cukierka, opróżniony sprej, styropian, szczoteczka, żyłka oraz bardzo małe obiekty.

W tym artykule postaram się podsumować, czego się dowiedziałam. Celem jest oszczędzenie szukania w wielu miejscach i weryfikacji, bo zajmuje to dużo czasu, dlatego używam screenshotów, żeby nie trzeba było klikać i żeby było wiadomo, do czego się odnoszę; źródła są zalinkowane. Niepodpisane grafiki dotyczące sortowania pochodzą ze strony Ministerstwa Środowiska, a reszta ze stocka. Korzystałam też z tabelki stąd: https://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,25640812,gdzie-wyrzucic-ziemie-zarowke-buty-150-klopotliwych-smieci.html.

MIĘDZYNARODOWY znak produktu zdatnego do recyklingu:

r4.jpg albo r4b.jpg

Ewentualny % w środku to ilość budulca pochodzącego z recyklingu.
POLSKI symbol (może się nieznacznie różnić kształtem):
r5.jpg

BRYTYJSKIE:
r6.jpg

Jednak tutaj znowu mamy problem. To, że produkt takich znaczków nie posiada, nie jest jednoznaczne z tym, że nie może być przetworzony i przeciwnie. Na przykładzie brytyjskich: Widely Recycled wskazuje, że ponad 75% recyklerów go przyjmie, Check Locally od 20 do 75%, Not Yet Recyled poniżej 20%.

https://www.recyclenow.com/recycling-knowledge/packaging-symbols-explained

Może się więc zdarzyć, że coś zostanie przerobione pomimo strzałki mówiącej inaczej, a to powszechnie przyjmowane zostanie spalone. Podobnie z polskim i międzynarodowym. Wzięłam przypadkową butelkę z półki w sklepie, Cisowiankę, i znalazłam tylko, z czego jest zrobiona, a przecież PETy po napojach są najczęściej akceptowane. Za to na mojej baterii w komórce mam: ♻, a wcale nie mogę jej wyrzucić do żadnego typowego kosza.
Sprawa wygląda tak - jeżeli na przedmiocie, który nie należy do elektrośmieci, odpadów niebezpiecznych, gabarytowych czy zmieszanych, jest to:

r5.jpg

to wyrzuć spokojnie do segregowanych. W innym przypadku sprawdź tylko, czy nie ma przeciwwskazań (omówię je w tym artykule).

Dlaczego to takie niejasne? Dobrze wyjaśnia to ten wywiad:
http://baranowscy.eu/wordpress/blaski-i-cienie-recyklingu/
Właściwie każdy śmieć dałoby się przerobić. Jednak o tym, czy tak się stanie, decydują... pieniądze. Jeżeli nie będzie popytu na granulat lub coś jest nieopłacalne, to będzie zalegało na magazynie albo zostanie użyte jako paliwo alternatywne. Nawet jeśli prawo wymaga przyjmowania pewnych tworzyw, może być to robione opornie.
Jest tam też o tym, że jeżeli wrzucisz do kosza nieodpowiedni obiekt, to sortownia sobie z nim poradzi; zostanie zidentyfikowany i odrzucony. Jednak jeśli nie masz z czymś pewności, najrozsądniej jest to potraktować jako odpad zmieszany.


Są reguły, co do których jest zgoda.

JSSO.jpg

ZASADY
 1. Nie trzeba myć śmieci, jeżeli gmina o tym nie wspomina (jeśli tak, będzie to napisane na worku lub kontenerze). Czasami jest to konieczne ze względu na stosowany proces technologiczny, na przykład, kiedy zbiera się papier wraz z plastikiem, zazwyczaj jednak czyszczenie następuje w sortowniach, więc byłoby to marnowanie wody. Jeżeli zużyłeś cały ketchup i nic już nie możesz wycisnąć, to wyrzuć go w takim stanie. Podobnie, kiedy wyjadłeś łyżeczką dżem albo jogurt i zostały drobne resztki. blackl.pngBardziej wypełnione lub zbyt brudne lądują jednak w śmieciach zmieszanych.blackr.png Nie mogą zawierać wosku.
  recycling.jpg
 2. Odczep elementy z innych materiałów i włóż je osobno, choć nie ma potrzeby zrywać papierowych etykiet. Zanim wyrzucisz papier do niebieskiego worka, usuń z niego folię (nawet małą), ramki, resztki jedzenia, taśmę, twarde okładki z książek itd.; małe zszywki według MOŚ nie są problemem dla papierni. Jeżeli nie możesz rozłączyć różniących się części (np. metal+plastik), najpewniej powinno się to znaleźć w czarnym koszu. Wkładanie różnych rzeczy z jednej kategorii do jakiegoś opakowania (np. butelka+kubeczek z jogurtu+paczka po chipsach do reklamówki) nie pomaga, tylko utrudnia - możliwe, że zostaną odrzucone w procesie sortowania jako zanieczyszczenie. Foliowe etykiety można oddzielić, pamiętając, że blackl.pngte z PVC (pvc.jpg lub pcw.jpg lub v.jpg) są kłopotliwe i nieprzetwarzane.blackr.png
  naszesmieci.mos.gov2.png

  Folie oznaczone jako inne.jpg lub other.jpg lub o.jpg są z kolei niechętnie przyjmowane przez recyklerów. PETy (r3.jpg lub pete.png) po chemii gospodarczej i nieprzezroczyste zazwyczaj idą na paliwo alternatywne, ale wrzucaj je do plastików.
  http://baranowscy.eu/wordpress/blaski-i-cienie-recyklingu/
 3. Drobne obiekty z aluminium i plastiku prawdopodobnie zostaną odsiane w sortowni, dlatego gumki recepturki, guziki, kawałek folii itp. z odpowiedniego miejsca mogą i tak trafić na wysypisko albo zostać paliwem. Dla zwiększenia szansy musiałyby być schowane w większym przedmiocie tego samego rodzaju. Nie tnij niczego na kawałki. Plastikowe nakrętki też są małe; zatem, mimo że można je umieszczać w "żółtym," to warto zbierać dla fundacji charytatywnych albo przynajmniej zakręcić na butelce. Niewielkie rzeczy ze stali zostaną przyciągnięte przez magnesy i taka igła zostanie przetopiona pomyślnie.
 4. Należy je zgniatać, żeby zajmowały jak najmniej przestrzeni. Chyba że to szkło, oczywiście. Ma to cel głównie ekonomiczny.

PAPIER

iw.png bluel.pngPrzyjmowany jest nie tylko zwykły papier, ale też karton i tektura, w tym falista. Odpowiedni jest niezadrukowany, zapisany i zadrukowany. Może mieć najprostszą formę: kartek, ulotek i prospektów; tworzyć czasopisma, katalogi, książki i zeszyty, ale też pudełka (nawet po jajkach), torebki i worki. Ten z niszczarki też przejdzie.

photo.png

 • blackl.pngNie może być jednak lakierowany i powlekany folią (kalki i zdjęcia nie są właściwe), mokry i silnie zabrudzony (choćby farbą, jedzeniem, tłuszczem - papier z masła i mocno zatłuszczony karton z pizzy nie idzie do niebieskiego).bluer.png
  next.gazeta.png
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,24430821,paragony-do-papieru-blad-oto-co-musisz-wiedziec-o-nowych.html

A co, jeżeli znajdzie się tam ten paragon? Wyjaśnia to rzecznik prasowy krakowskiego MPO:

dziennikpolski24.png

https://dziennikpolski24.pl/klopotliwe-odpady-do-ktorego-pojemnika-je-wrzucac/ar/c3-12962449
 • Opakowania po materiałach budowlanych i niebezpiecznych substancjach, worek po odkurzaczu oraz tapety nawet po wyczyszczeniu nie spełniają kryteriów.
 • Częstym błędem jest wkładanie tu zużytych chusteczek, ręczników papierowych, serwetek i innych artykułów higienicznych. Są to śmieci zmieszane.blackr.png Niezużyty papier higieniczny możesz, ale po co?
  tissue.png

  yellowl.pngKartony po napojach i żywności do pojemnika na metale i tworzywa sztuczneyellowr.png violetl.pnglub czasami do osobnych fioletowych worków.violetr.png
  carton.png

ODPADY KŁOPOTLIWE:

naszesmieci.mos.gov3.png

ih1.png magental.pngOpakowania po farbach, lakierach, rozpuszczalnikach, smarach, odczynnikach chemicznych, olejach silnikowych, środkach do konserwacji, środkach ochrony roślin, żrących detergentach (mocniejszych od domestosa) są odpadami niebezpiecznymi.
Pojemniki pod ciśnieniem, takie jak spreje, nawet po bitej śmietanie i puste, też są niebezpieczne i są zazwyczaj zbierane osobno. 😮
Pełne zapalniczki tak samo.
ulicaekologiczna.png

https://ulicaekologiczna.pl/umysl-i-cialo/opakowania-po-sprayach-co-z-nimi

Jak można się domyślić, groźne chemikalia to ta sama grupa.
Zajmuje się nimi PSZOK - Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, więc tam należy się zgłosić.

naszesmieci.mos.gov-naklejki.png

Z pustymi butlami po gazie chyba wiadomo - stare oddajemy przy zakupie nowych.
Jeśli nie jesteś pewien z jakimś obiektem, zgłoś się tam, gdzie z niebezpiecznymi.
ih2.png Leki przekazuje się do apteki współpracującej z gminą. Nie wolno wyrzucać nigdzie indziej.
naszesmieci.mos.gov-naklejki2.png

blackl.pngPlastikowe i szklane opakowania po lekach tylko do śmieci zmieszanych.blackr.png Nie wiem dlaczego, zwłaszcza że czasami jest napisane inaczej. Być może w twojej gminie tak nie jest. Informacja pochodzi ze strony Ministerstwa.
naszesmieci.mos.gov-naklejki3.png

ih2b.png Odpady niemedyczne, choć w zasadzie medyczne, czyli zazwyczaj strzykawki z igłą, ma obowiązek przyjąć wyznaczony przez gminę Punkt Zbiórki. Apteki mają prawo odmówić i zazwyczaj to robią. Jeżeli jesteś chory na coś poważnego, to zapytaj swojego lekarza co zrobić z opatrunkami itp.
wiadomosci.onet.png

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zuzyte-strzykawki-apteki-nie-przyjmuja-gdzie-wyrzucic/yvs0r03

chemicals.png

r7.jpg - symbol ELEKTROŚMIECI

ih3.png Każdy sklep o powierzchni powyżej 25m² sprzedający baterie ma obowiązek je przyjąć → http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20090790666, tekst ujednolicony, strona 23, możesz także znaleźć pudełka na nie w szkołach. Spotkałam się też ze specjalnymi kontenerami na ulicach.
Akumulatory samochodowe - przy zakupie nowego oddajesz stary → http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150001688, Tekst ujednolicony, strona 25. Akumulator zostanie przyjęty przez gminny Punkt. Istnieją też skupy akumulatorów i w ogóle elektrośmieci, na których możesz zarobić.
iparts.png

https://www.iparts.pl/artykuly/gdzie-mozna-wyrzucac-stare-lub-uszkodzone-czesci-samochodowe,446.html

ih5.png Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny - sklep z takimi urządzeniami o powierzchni co najmniej 400m² ma obowiązek nieodpłatnego przyjęcia małogabarytowego (żaden rozmiar zewnętrzny nie przekracza 25cm) bez konieczności zakupu nowego. → http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150001688, Tekst ujednolicony, strona 25. ← Masz też prawo oddać dowolnie duży, gdy kupujesz sprzęt takiego samego rodzaju. Jeżeli nie, PSZOK to przyjmie. Części, układy scalone, kable i wtyczki oraz nośniki danych, takie jak dyskietki, kasety, płyty to także elektrośmieci.
Karta SIM to elektrośmieć.

sim.png

yellowl.pngZa to karta kredytowa już nie. Nie jest zabronione wyrzucenie zużytej, ale zniszcz ją najpierw.yellowr.png
card.png

forsal.png

https://forsal.pl/artykuly/345786,stara-karte-platnicza-nalezy-zniszczyc.html

ih4.png Świetlówki i żarówki - kupując nową, możesz oddać starą (i nie mam na myśli twojej starej). → http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150001688, Tekst ujednolicony, strona 25. Pytaj też o zbiórkę w supermarketach i szkołach lub zawieź do PSZOKu.
Pamiętaj, że świetlówka zawiera rtęć. Jeżeli się zbije, to należy dobrze przewietrzyć pomieszczenie i w gumowych rękawiczkach dokładnie zgarnąć wszystko do hermetycznie zamkniętego pojemnika. Rękawiczki, ściereczki i wszystko, co miało kontakt z rtęcią, także tam zamykamy. To dostarczamy do Punktu Składowania Odpadów i informujemy o zawartości.
Termometry rtęciowe są zbanowane, ale jeśli posiadasz, to postępowanie jest podobne i też jest to odpad niebezpieczny.

ewaste.png

ih6.png ODPADY WIELKOGABARYTOWE I OPONY - Do gabarytowych zaliczają się rzeczy wielkości wózka dziecięcego i większe, na przykład sofa. Przyjmie je PSZOK.

sofa.pngnaszesmieci.mos.gov-naklejki4.png

ih7.png Z częściami samochodowymi - nie licząc opon i płynów - jest taki problem, że nawet gmina ich nie przyjmuje; nie ma o nich mowy w ustawie:
prawo.sejm.png

Co możesz zrobić?
a)metalowe części na złom,
b)inne zużyte podzespoły do stacji demontażu pojazdów,
c)jeżeli auto naprawia mechanik, to zwykle on pozbywa się uszkodzonych komponentów.

prawo.sejm3.png

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20130000021, tekst ujednolicony, strona 8.

iparts2.png

https://www.iparts.pl/artykuly/gdzie-mozna-wyrzucac-stare-lub-uszkodzone-czesci-samochodowe,446.html

car.png

blog-norauto2.png

https://www.blog-norauto.pl/jak-skladowac-zuzyte-czesci-samochodu/ih8.png Z nienadającymi się do ponownego użycia odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi, czyli deskami, drzwiami, gruzem, kafelkami, miskami klozetowymi, oknami, tapetami, umywalkami itp. są dwie opcje:
a)firma budowlana lub remontowa powinna zająć się wywózką,
b)jeżeli pracujesz sam, to musisz zamówić kontener w firmie odbierającej takie pozostałości albo zawieźć na wysypisko.magentar.png
Gmina czasami je przyjmuje, ale nie zapłaci kary za nieodebranie.

prawo.sejm2.png

debris.png

naszesmieci.mos.gov-naklejki5.png

naszesmieci.mos.gov4.png

gdzie_oddac.jpg


PLASTIKI I METALE

ip1.png yellowl.pngZauważyłam, że duży kłopot sprawiają niepapierowe torebki po chipsach, chusteczkach, ciastkach, cukierkach, kostkach do WC, przyprawach itp. Czasami z zewnątrz przypominają plastik, a w środku folię aluminiową, więc może to być kompozyt - połączenie kilku materiałów. W każdym źródle, z jakim się spotkałam, należy je wrzucać do żółtego kontenera na tworzywa sztuczne i metale, i nikt nie zaznacza, że kompozytów nie wolno. Mimo to widzę je ciągle w czarnych pojemnikach.yellowr.png

junk.png

warszawa.wyborcza.2.png

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,54420,9445829,Wydrukuj_i_powies_na_smietniku__jak_segregowac_odpady.html?disableRedirects=true

ekosystem.wroc3.png

https://ekosystem.wroc.pl/segregacja-odpadow/gdzie-wrzucic/?odpad=opakowanie+po+chipsach%2C+opakowania+po+chipsach

dziennikpolski242.png

https://dziennikpolski24.pl/segregacja-po-nowemu-gdzie-wrzucac-klopotliwe-odpady-aktualizacja/ga/c15-14026921/zd/35050887

#gdzieTOwyrzucic.png

https://krknews.pl/krakowanie-ciagle-maja-z-tym-problem-gdzie-wyrzucic-karton-po-pizzy-tak-segregujemy-odpady/

ip2.png yellowl.pngGuma i kauczuk też mogą zastanawiać. Dajemy je do plastików,yellowr.png blackl.pngnie licząc rękawiczek gumowych.blackr.png

naszesmieci.mos.gov5.png

ip3.png yellowl.pngPlastikowe folie (w tym te na dokumenty), reklamówki, torby i woreczki do żółtych kontenerów,yellowr.png
naszesmieci.mos.gov6.png

ALE
z jakiegoś powodu blackl.pngfolijka z kopert z okienkiem albo ta z papierowych torebek na pieczywo to odpady zmieszaneblackr.png, a yellowl.pngta z chusteczek, z koperty bąbelkowej, po papierosach i po wielopakach to już plastik.yellowr.png Możliwe, że chodzi tu o rozmiar.
#gdzieTOwyrzucic2.png

https://krknews.pl/krakowanie-ciagle-maja-z-tym-problem-gdzie-wyrzucic-karton-po-pizzy-tak-segregujemy-odpady/

dziennikpolski243.png

https://dziennikpolski24.pl/segregacja-po-nowemu-gdzie-wrzucac-klopotliwe-odpady-aktualizacja/ga/c15-14026921/zd/34929553

ip4.png yellowl.pngFOLIA ALUMINIOWA I STYROPIAN (niebudowlany) - Wymieniam je obok siebie, ponieważ nie rozkładają się i warto coś z nimi zrobić. SZKŁO też się nie rozkłada.
Folię aluminiową, aluminiowe wieczka wrzucamy do metali i plastików.

naszesmieci.mos.gov7.png

ip5.png Styropian niebudowlany to materiał sztuczny, blackl.pngale w niektórych gminach się go nie segreguje. Zweryfikuj to. Zbyt zatłuszczona lub zabrudzona tacka styropianowa ogóle się nie nadaje.blackr.pngyellowr.png
wiadomosci.gazeta.png

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13784922,Gdzie_wyrzucac_kartony_po_napojach__Czy_trzeba_myc.html

naukawpolsce.pap.png

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77039%2Cjak-segregowac-odpady-ministerstwo-srodowiska-podpowiada.html

ip6.png Nie znalazłam żadnych informacji na temat recyklingu żyłki w Polsce, a ze względu na to, że jest nieduża, może zostać przesiana podczas sortowania. Przewiduje się, że monofilamentowa rozkłada się w odpowiednio przygotowanym wysypisku 650 lat. Jeżeli masz jakąś zerwaną, to jeżeli ci zależy, zachowaj, dopóki nie będziesz miał gdzie oddać. Jest nieduża, nie będzie sprawiała kłopotu. Może gmina coś z nią zrobi.

ip7.png yellowl.pngRóżne przedmioty bez kategorii - oderwał się kawałek plastikowej rączki z radia albo chcesz się pozbyć pokrywki od baterii z urządzenia? Mogą iść do żółtego kosza, nie trzeba zawozić do PSZOKu. Zatyczki z przyborów do pisania i osłonka z długopisu są w porządku, tylko wyjmij wkład i jeśli jest zużyty, to też daj tutaj. Jednoczęściowa zabawka, bombka z choinki, grzebyk również pasują, jeśli są w całości z plastiku. blackl.pngProblemem jest wielkość - zbyt małe zostaną najprawdopodobniej zignorowane i umieszczenie tego długopisu może się okazać bezcelowe. No i nie mogą mieć w sobie elektroniki.yellowr.png Zabawka z wielu nierozłącznych materiałów to odpad zmieszany. A jeżeli plastikowa część ma w sobie mały metalowy element, którego nie da się usunąć? To lepiej wrzucić do czarnego pojemnika albo oddać do Punktu Zbierania Odpadów. Takie połączenia są typowe w urządzeniach elektronicznych i elektrycznych. W zapalniczce też tak jest - zepsuta wyczerpana wyłącznie do czarnego.blackr.png

io.png blackl.pngWiększość przedmiotów używanych do czyszczenia, higieny i opatrunku (yellowl.pngnie licząc ich opakowań - pusta tubka po paście do zębów do żółtegoyellowr.png) ląduje w śmieciach zmieszanych i wcale nie tylko te zużyte:

 • bandaże, gaziki, plastry,
 • gąbki, zmywaki,
  chociaż wyszukałam inny głos w tej sprawie:
  wiadomosci.gazeta2.png
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13784922,Gdzie_wyrzucac_kartony_po_napojach__Czy_trzeba_myc.html

To kolejny przykład na to, że trudno się o tym wypowiadać jednoznacznie.

naukawpolsce.pap2.png

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77039%2Cjak-segregowac-odpady-ministerstwo-srodowiska-podpowiada.html

odpady.png

https://odpady.org/gdzie-wyrzucac-odpady-nietypowe
 • maszynki do golenia, chociaż są połączeniem metalu i plastiku,

  portalkomunalny.png
https://portalkomunalny.pl/segregacja-smieci-2020-jak-segregowac-odpady-390215/
 • patyczki do uszu, tampony, waciki i wata,
 • tak samo z pieluchami i podpaskami, mimo że rozkładają się bardzo długo,
 • szczotki i szczoteczki.
  Niestety, pomimo że są używane w ogromnych ilościach, zaliczają się do odpadów zmieszanych.blackr.png
  yellowl.pngJak już pisałam, są wyjątki. A takich szczotek czy grzebieni wykonanych w całości z plastiku oczywiście nie wrzucamy do czarnego.yellowr.png
  A gdyby rozłączyć kłopotliwe elementy? Zamiast tego lepiej używać bardziej przyjaznych środowisku zamienników i korzystać z elektrycznej maszynki zamiast jednorazowej.
  hygiene.png

im.png Czasami zbiera się metale (kolor czerwony) i plastiki (żółty) osobno. Może to powodować trudności w sortowaniu. Czy folia aluminiowa zostanie przyjęta jako metal?

rzepiennik.png

https://rzepiennik.pl/gospodarka-komunalna-2/

zbroslawice.png

http://www.zbroslawice.pl/gospodarka_odpadami/index/Przewodnik-po-po-prawidlowej-selektywnej-zbiorce-odpadow/idn:508

Jak widać, metal to metal i można; folia aluminiowa (alu.jpg lub alu2.jpg) jest do przetopienia. Ze względu na swoją małą wagę może jednak zostać odsiana. Najlepiej, jak będzie złożona w wielką kulkę.

baranowscy.png

http://baranowscy.eu/wordpress/blaski-i-cienie-recyklingu/

Paczka po chipsach i owijka po cukierku to plastiki. Myślę, że to nie takie trudne. Do metali wrzuca się praktycznie wszystkie przedmioty, od pinezek po garnki, ale niech nie są zbyt ciężkie, jak talerz ze sztangi.


SZKŁO

ig.png greenl.pngDo kontenerów na szkło trafiają tylko szklane butelki i słoiki po kosmetykach (magental.pngnie licząc tych po lakierzemagentar.png), napojach, przyprawach i żywności oraz znicze bez wosku. Nawet dezodorant może być, tylko trzeba zdjąć zakrętkę; dobrze też usunąć kulkę. greenr.png

dziennikpolski244.png

https://dziennikpolski24.pl/segregacja-po-nowemu-gdzie-wrzucac-klopotliwe-odpady-aktualizacja/ga/c15-14026921/zd/34926087

Czasami dzieli je się na bezbarwne (kolor biały) i kolorowe (zielony). Nie ma tu żadnej filozofii.

naszesmieci.mos.gov-naklejki6.png

magental.pngblackl.pngCeramika, doniczki, fajans, porcelana - niektórzy je wrzucają, a nie wolno. Kryształy, lustra, szklane naczynia, szyby, termometry nie mogą być zmieszane z butelkami i słoikami, bo mają inne temperatury topnienia. Wymienione musisz oddać do specjalnie wyznaczonych przez gminę miejsc (najlepiej) lub wyrzucić do czarnego pojemnika.blackr.pngmagentar.png magental.pngTermometr rtęciowy to oczywiście odpad niebezpieczny.magentar.png Znicze nie mogą być z woskiem. yellowl.pngMetalowe i plastikowe pokrywki do żółtego.yellowr.png

naszesmieci.mos.gov-naklejki7.png

glass.png


CZERŃ VS BRĄZ
ZMIESZANEBIO
✚ artykuły higieniczne i opatrunkowe, opakowania po lekach⚘ drobne drewno (niezaimpregnowane), kora, połamane gałęzie, trociny
⚉ buty, elementy ubrań, liny, małe tkaniny, rękawiczki gumowe, sznurki, ubrania⚘ kwiaty, liście, trawa
❢ kleje oraz tubki i wiaderka po nich, przybory szkolne, taśma⚘ łupiny i pestki
☠ kości, mięso, olej do smażenia zebrany ręcznikiem papierowym, ości, resztki jedzenia⚘ resztki owoców, pieczywa i warzyw
⚗ naczynia niemetalowe❍ skorupki jaj
☷ odchody zwierzęce, pył, ziemia, żwirekNIE WRZUCAMY: kamieni, odchodów, popiołu, ziemi
⚭ pusta zepsuta zapalniczka, skomplikowane zabawkiNIE WRZUCAMY: kości, mięsa, oleju, ości
❉ silnie zanieczyszczone jedzeniem/tłuszczem folie, zbyt brudne opakowaniaNIE WRZUCAMY: płyt wiórowych i MDF, drewna impregnowanego
❚ zgaszone papierosy i świeczkiCzasami jest podział na BIO i ZIELONE. To drugie to pozostałości z roślin po pracach ogrodniczych, a BIO to wtedy jedzenie takie jak w tabelce.

To tylko przekrój, bo nie ma powodu, żeby np. całkowicie metalowych nożyczek albo temperówki nie wyrzucić na złom, a naczynia, ubrania i zabawki dużo lepiej komuś oddać.

BIO głównie rośliny ⚘, też grzyby

ZMIESZANE śmieci, które nie pasują do innych koszy i nie są elektroniczne, niebezpieczne i wielkogabarytowe ✺

ZABRUDZENIE folii ma znaczenie. Zbyt tłuste lub zanieczyszczone resztkami nie są okej, bo trudno je doczyścić. Jeżeli opakowania innego rodzaju są nie do umycia, to także należy je wrzucić do śmieci zmieszanych.

Wlewanie OLEJU do worka to z oczywistych względów głupi pomysł. Nie powinno się go też spuszczać w toalecie ani w zlewie, bo zatka rury. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie zużytego w słoiku do PSZOKu, gdzie zajmą się nim ludzie wykorzystujący stare tłuszcze. Jeśli nie chcesz tego robić, możesz wyrzucić w zakręconej butelce. W małych ilościach zbierz ręcznikiem papierowym.

oil.png

POPIÓŁ I ŻUŻEL Z PIECÓW C.O. - to nie jest bioodpad. Jeżeli w gminie zbiera się go osobno, to używa się specjalnych worków. W innym przypadku zgaszony i niezalany wodą jest odpadem komunalnym. Jeżeli masz go gdzie zakopać, to możesz to zrobić.

ash.png


A teraz jeszcze słowo na temat materiałów. Warto wspomnieć, że plastiki uważane za najbezpieczniejsze do przechowywania żywności to te:

 • PoliPropylen (pp.jpg),
 • PoliEtylen dużej gęstości (hdpe.jpg lub pehd.jpg).
  Ich zaletą jest, że można ich używać ponownie.
 • PolitereftalanEtylenu (r3.jpg lub pete.png) też jest określany jako najbezpieczniejszy, można jednak polemizować z tym stwierdzeniem: nie nadaje się do wielokrotnego użycia (po wypiciu trzeba wyrzucić) i nie powinno się go wystawiać na promienie słoneczne i temperatury > 15°, bo wydziela np. plastyfikatory czy aldehyd octowy. Jak często przetrzymuje się takie butelki w odpowiedniej temperaturze?
YouTube: Nauka. To Lubię


Obok nich możesz znaleźć znak wolne od BPA, bez BPA, BPA FREE, choć BPA (bisfenol A) domyślnie nie jest używany w plastikach: 1, 2, 4, 5 i 6. Takie oznaczenie ma wartość przy innych numerach, choć zastanawia obecność innych związków: https://www.nationalgeographic.com/science/2018/09/news-BPA-free-plastic-safety-chemicals-health/.

nationalgeographic.png

Badanie z 2011: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3222987/ też zwraca uwagę.
ncbi.nlm.nih.png

Te plastiki nie mogą być porysowane i starte. Wystawianie ich na wysokie temperatury, jeśli nie są do tego specjalnie przystosowane, jest niezdrowe.

PoliEtylen małej gęstości (ldpe.jpg lub peld.jpg) jest uważany za mniej (choć nadal) bezpieczny w kontakcie z jedzeniem.

Nie używaj tych plastików do żywności, mogą one wydzielać toksyny:

 • PoliChlorekWinylu (pvc.jpg lub pcw.jpg lub v.jpg),
 • PoliStyren, czyli Styropian (ps.jpg),
 • Poli(Akrylonitryl-co-Butadien-co-Styren) (abs.jpg)
 • i Innych (o.jpg lub other.jpg lub inne.jpg)

I tak: robi się naczynia ze styropianu.

https://ekonsument.pl/a67103_bisfenol_a_wrog_ukryty_w_butelce.html

Ty musisz pomyśleć, czy chcesz je stosować. Albo puszki, których wewnętrzne ścianki wyściela się czasami BPA w celu ochrony przed korozją. Jeżeli masz zamiar z nich jeść, to dobrą praktyką jest wyjmowanie zawartości zaraz po otworzeniu.

google.png

https://www.cbsnews.com/news/bpa-chemical-canned-food-study/

Trójkąty od 81 do 98 to kompozyty - materiały złożone z kilku komponentów o różnych właściwościach, sprawiające problemy w recyklingu. Staraj się ich unikać.

Nie wspominam o tych: baterie (8, 10-19), papier (20-23), metale (40-41), biomasa (50-62), szkło (70-79), ponieważ o postępowaniu w ich przypadku napisałam wcześniej i nie mam nic do dodania na temat ich bezpieczeństwa czy przetwórstwa.


Kiedyś też nagrałam przemyślenia na temat śmieci.

surowce.png

Strasznie problematyczne to. Aż chciałoby się nie korzystać z niczego. Czasami używam plastiku, ale nie lubię go i unikam.
Bardzo trudno znaleźć coś na temat poprawnego sortowania, odpowiedzi są sprzeczne, dane pochodzące z gmin są skąpe.
Kto tak naprawdę będzie cokolwiek zawoził do PSZOKu? Jak przyswoić tyle zasad naraz? Czy oni na serio oczekują, że wszyscy będą pisać emaile?
Dlatego staram się nie korzystać ze sztucznych materiałów. Do sklepu biorę bawełnianą torbę, wybieram produkty luzem, sprawdzam oznaczenia, wybieram papierowe rzeczy jak najczęściej. I nic to nie kosztuje, wręcz przeciwnie - mniej nerwów, mniej wydatków.
Nawet jeśli kogoś nie motywuje ekologia, to i tak warto.
Mam nadzieję, że pomogłam.


PS Jako że nikt nie znalazł odpowiedzi na moje zakodowane pytanie konkursowe, w którym można wygrać ponad 5 STEEM, to tworzę nowy konkursik, taki bardziej typowy:
Zrób coś nowego i nadającego się do użytku z czegoś, co wcześniej było dla ciebie śmieciem, a następnie zrób zdjęcie i opisz w komentarzu pod spodem. Kto dostanie najwięcej głosów, wygrywa. Ja nie głosuję.
Jeśli nie będzie zgłoszeń, to wylosuję zwycięzcę spośród upvoterów tego artykułu. Jak ktoś podejmie się starego wyzwania, to dalej daję 5 STEEM. Czyli razem można dostać 10.
PS2 Jeżeli popełniłam jakiś błąd albo masz coś do dodania, to napisz, bo chciałabym żeby to był dobry i uniwersalny poradnik.